Beraber Kuruyoruz: Ortaklaşan Toplumsal Mücadeleler, Dayanışma Mekanları 2: Beyaz Yakalılar DÜNYADA MEKAN Arıyor!

FacebookTwitterGoogle+

Beraber Kuruyoruz: Ortaklaşan Toplumsal Hareketler forum serisinin ilkini 20 Aralık’ta Küresel İsyan Zamanında Müşterekler Siyaseti başlığında gerçekleştirdik. 11 Ocak’ta Beyaz Yakalılar DÜNYADA MEKAN Arıyor! forumunda buluşuyoruz.

* Forum, Müşterekler’in çağrısıyla yan yana gelen çeşitli kurumlardan bireyler ve beyaz yakalı ve freelance çalışanlar tarafından düzenlenmektedir.

İşten başka yaşamımızın kalmadığı şu dünyadaki mekanımızı dayanışmayla arıyor, dayanışmanın yollarını tartışıyoruz.Beyaz yakalı çalışanlar içine tıkıldığımız ofislerden eve döneceğimiz anı, “home-ofis” çalışan freelanceler evden özgürleşip, insan arasına karışmayı gözlüyoruz. Hangi çalışma mekanına kıstırılmış olursak olalım, çabuk çabuk çalışıyor, kendimizi tüketiyoruz. Ya işsiz kalıyoruz ya da işsiz kalmaktan korkuyoruz.
Zamanın yavaşladığı, mekanın ferahladığı, kolektif, dayanışmacı ortak mekanları hayal ediyoruz.
Dayanışma Mekanı
İşli-işsiz beyaz yakalı çalışanlar olarak ayağımıza dolaşan sorunları hep beraber, dayanışmayla çözmenin yollarını arıyoruz. Bir dayanışma mekanı hayali kursak nasıl olur diye düşünüyoruz. Mesela ortak mutfakta yemek yaptığımız, çayımızı yudumlarken iş dertlerimizi paylaştığımız; işsizken de var olabileceğimiz ama daha da önemlisi birbirimizi bulduğumuz, birbirimize omuz verdiğimiz bir yer mesela, nasıl olur?
Freelance Çalışanlar
Çoğunlukla işten sayılmayan freelance çalışma, bu dünyada hakkı olan payı arıyor. İşli-işsiz freelance çalışanlar olarak freelance çalışmanın bir iş olduğunu, çalışanların hakları olması gerektiğini hatırlatmak; artık ‘iş arkadaşlarımızla’ buluşmak, tanışmak, karşılaşabileceğimiz mekanlar yaratmak; hatta birlikte üretmenin, ortaklıklar kurmanın yollarını aramak, dertlerimize birlikte çözüm bulmak istiyoruz.Konuşacağımız, tartışacağımız, tanışacağımız, kolektif haklar üzerine düşüneceğimiz buluşma herkese açıktır.11 Ocak 2014; Pazar, 14:00
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Meclis-i Mebusan Caddesi No:24 Fındıklı, Video Konferans Salonu