Bin Yıldır Buradayız Biz! 1 Mayıs’ta Taksim’de ve Her Yerdeyiz!

FacebookTwitterGoogle+

10856475_796822660365109_4291867945330036521_oOraya bakın, oraya, o ağacın altına
Orada, o ağacın altında
Tabiattan ayağa kalkan bizler varız o meydanda.
Oraya iyi bakın, o meydana, göreceksiniz…
Çünkü belki bin yıldır buradayız biz!

Fabrikaların, ofislerin, kampüslerin, evlerin içinde birikmiş sesimiz, sokaklarda hınca hınç. Soma, Yırca, Akkuyu, Sinop ve daha nice yerde öfkemiz. Fabrika bacasındaki dumanda, bilgisayarın başında ve bir asansörün 32.katında terimiz var bilirsiniz.

Her gün ısrarla bir sabahı yeniden kuruyoruz biz. Yerin yedi kat dibinden gökdelenlerin sayılmaz katlarına biriktiriyoruz coşkumuzu.

Hayal mi edemediniz? Oradayız biz. Bütün parklarında kentin ve aleni meydanlarında, zihnimizde hep o aynı düşünceler, evden işe ve işten eve, iş çıkışı metrobüsün camına yaslanmış uykumuzdan açıyoruz gözlerimizi. Yan sokakta ve alt katlarda her gün ve her gece yanyana geliyoruz.

Bin yıldır buradayız biz!

Bu yıl da her yıl gibi, bu gün de her gün gibi, her coğrafyada ve her meydandayız. Bayramımız bir Mayıs, Mayıs’ın 1’i, biz hâlâ buradayız. Ve inanın her sokak ve caddede, ofiste, kampüste, evde, fabrikada, atölyede, madende, zeytin ağaçlı köyde, coşkun akan derenin dibinde, tarlada, fırının ve tezgahın başında biz varız.

Ve birbirimize, sizin bize olduğunuzdan çok daha yakınız.

Kilitleyin kapılarımızı; davullarımızın gümbürtüsünü ve zurnaların iç gıcıklayan sesini susturun. Pencere kafeslerinin ardına saklayın bizi, evlerimizin kulaklarını tıkayın, dindirin kof şaklabanlıklarınızın sesini. Bugün öyle hiç yiyip içesimiz yok; ama yine de…

Orada olacağız, o meydanda, baktığınız her ağacın altında ve derinizin üstünde bir ‘yel’ gibi. Hadi bizden önce gidin, ve söyleyin birbirinize. Oradayız o ağacın altında!

Çünkü bin yıldır buradayız biz.

1 Mayısta Taksim’de ve her yerdeyiz, her yeriz! Beraber özgürleşeceğiz.

MÜŞTEREKLER