Gezi’den Parque Augusta’ya, bizim olanları geri alıyoruz!

FacebookTwitterGoogle+

10940590_754071398004529_4415880788094684968_n

Parque Augusta, São Paulo şehrinin merkezinde 25,000m² yüzölçümüne sahip, içinde yağmur ormanı bitki örtüsünü barındıran bir arazi. Bu arazi Brezilya’nın en büyük iki inşaat şirketine ait ancak yasalara göre arazi sahipleri halkın ormanlara ulaşabilmesi için kapılarını açık tutmak zorunda. Bu park Güney Amerika’nın en büyük beton ormanı olan São Paulo şehrinin merkezinde kalmış el değmemiş son yeşil alan. Geçen sene arazi sahipleri yasal olmayan bir şekilde kapıları halka kapattılar ve her birinde beş katlı otoparkların da olacağı üç rezidans binası yapmak için kolları sıvadılar.

Civarda yaşan halk parkına sahip çıktı ve bu alanın kamuya ait olması ve park olarak kalması talebiyle kampanya başlattı. Parque Augusta aktivistleri geçen pazar uzun süredir kapalı olan kapıları açtılar ve parkı geri aldılar. O zamandan beri sürekli etkinlikler yaparak parkı yeniden şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası haline getirmeye çalışıyorlar. Suyun bitmek üzere olduğu ve sıcaklıkların 40 dereceye ulaştığı São Paulo’da binlerce insan parka akın etti.

Bir kaç ay önce Parque Agusta aktivistleri bizimle, bizler de onlarla dayanışmamızı göstermiştik. Parkın kapılarını açan dostalarımıza yeniden selamlarımızı göndermeyi borç biliriz.

Gezi’den Parque Augusta’ya, bizim olanları geri alıyoruz.

 ‪#‎ParkLife‬ ‪#‎ParqueLiberado‬